sobota, 12 sierpnia 2017

LOCHLEVEN CASTLE

Zamek Lochleven...może nie najpiękniejszy na świecie, ale ładnie położony z ciekawą historią i ograniczonym dostępem dla większej ilości wścibskich turystów. Zamek Lochleven położony jest na niewielkiej wyspie na jeziorze Leven w regionie Perth i Kinross. Prawdopodobnie został zbudowany w 1257 roku przez Króla Alexandra III, ale to dzięki Mary Królowej Szkocji jego nazwa utrwaliła się na długie lata.
Królowa Mary nigdy nie miała łatwego życia i kiedy poślubiła Jamesa Hepburn, hrabiego Bothwell na dworze zawrzało tym bardziej, że był on zamieszany w śmierć jej drugiego męża Henry Stuarta Lorda Darnleya. Mary została pojmana i przetransportowana na wyspę, ale to nie koniec jej kłopotów, bo niecały miesiąc poźniej Panowie Ruthvel, Melvill i Lindsay zmusili ja do abdykacji na rzecz swojego syna Jakuba zwanego Jamsem VI (stał się on również Królem Anglii po śmierci Elżbiety I). Królowa Mary w czasie pobytu na wyspie była w ciaży bliźniaczej z Bothwellem, a po tych wszystkich wydarzeniach poroniła, straciła dzieci i pochowano je gdzieś na wyspie. Jest jeszcze jedna wersja bardziej optymistyczna, jedno z dzieci (dziewczynkę) zdołano uratować i wywieziono ją do Francji. Mary udało się uciec z wyspy, a o dalszych jej losach przy okazji innego miejsca w którm przebywała, a które milałam okazję odwiedzić.
Wróćmy do naszego zamku..Ponieważ mieści się na wyspie to kolejną atrakcją szczególnie dla dzieci jest podroż, bo odbywa się niewielką 10 osobową łodzią. Przemiły pan lub pani zostawia nas na wyspie i mamy nieograniczony czas by dokonać odkryć na własną rękę-nie zapominajmy jednak, że to opuszczona wyspa więc prowiant, woda i może jakiś kocyk jest jak najbardziej wskazana. Trzeba również zapytać kiedy odpływa ostatnia łódka...chyba że chcemy tam nocować, chociaż nie wiem czy jest to możliwe. Sama wyprawa łodzią mimo, że krótka pozwala nam podziwiać piękną okolicę. Po lewej stronie mamy stary cmentarz a za nim Kinross House, a po prawej wysepka St. Serf' Inch na której w XII wieku znajdował się klasztor. Samo jezioro ma 1300 hektarów i jest rezerwatem przyrody z około 35000 ptaków migrujących tu nawet z Grenlandii czy Syberii. Z ciekawostek dodam że z dna jeziora wyłowiono armaty oraz berło zrobione z kości słoniowej i oprawione srebrem prawdopodobnie należące do Królowej Mary. Ta informacja jest dla poszukiwaczy skarbów wszelakich, chociaż chyba wszystko co mieli wyłowić...wyłowili...ale kto wie...
A na naszej wyspie już z daleka widać całkiem spore mury wydawać by się mogło zupełnie w dobrym stanie, niestety wiekszość uległa zniszczeniu, bo całość była dwa razy większa. 
Tuż przed bramą wejściową znajdują się dwie armaty (być może to te wyłowione), a za bramą oprócz miejsc ze stolikami po lewej jedna z najstarszych wież w Szkocji z 1300 roku.Do dnia dzisiejszego zachowały się dwie z pięciu kondygnacji i to tu Mary spędziła czas w niewoli. Na samej górze istnieje tylko hol z którego widać kolejne piętro nie posiadające dachu. Na drugim pietrze i wyżej znajdowały się komnaty sypialniane oraz sale w których przyjmowano gości. Schody zbudowane bezpośrednio do drugiego pietra pozwalały na bezpośredni dostęp do komnat.
Schodząc na dół spiralnymi schodami dojdziemy do kuchni na pierwszym piętrze. Z jednego z tych okien wyrzucano resztki jedzenia za mury zamku. Schodząc niżej dojdziemy do piwnic i magazynów do których można było wejść też od dołu.
Po skosie kolejna nieco mniejsza wieża zwana Glassin, która dodawała zamkowi bardziej imponującego wyglądu. Na górze była mała komnata do spania w środku komora z oknem przez które można było podziwiać widoki, na dole piwnica oraz pomieszczeniem do przechowywania wody. Cały dziedziniec otoczony murem, wchodząc na niego widać dosyć wyraźnie zarys innych budynków na przykład dodatkowe sypialnie, hol zarówno po prawej jak i lewej stronie oraz kuchnia. 
Na koniec warto obejść cały zamek dookoła, trawa jest króciotko przycięta wiec nie będzie z tym żadnego problemu...a mury wyglądają naprawdę potężnie i wspaniale. 
W tym miejscu kończę moją opowieść o zamku Lochleven i mam nadzieję, że zachęciłam Was, żeby go odwiedzić.

DOJAZD

Kinross
KY13 8UF
Pier Road

WSTĘP

1 kwiecień-30 wrzesień
10-16.15
1-31 październik
10-15.15
1 listopad-31 marzec
zamknięte
dorosł£7.50
dziecko  £4.50
z kartą Historic  Scotland za darmo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz