środa, 12 lipca 2017

NORTH QUEENSFERRY

North Queensferry bliźniacze miasteczko nad zatoką Firth of Forth połączone mostami: Forth i Road Bridge...bliźniacze, ale zdecydowanie nie takie samo. Za wiele nie będę się rozpisywać na temat historii i skąd się wzięła nazwa to wszystko w poście South Queensferry (czyli poprzednim).
W jednym zdaniu z czego zasłynęło; po pierwsze z promu, którym pływała Królowa Małgorzata, a także i Marry Queen of Scots-niestety nie w celach rekreacyjnych, bo została transportowana do Loch Leven gdzie ją uwięziono. Po drugie z kamieniołomów, bowiem przed laty wydobywano tu ogromne ilości granitu (a tak na marginesie człowiek przejeżdża obok ogromnych skał i nawet nie zdaje sobie sprawy czym tak naprawdę kiedyś te skały były).
Obecnie główną atrakcją miasteczka jest Deep Sea World, czyli akwarium, oceanarium, albo po prostu miejsce z dużą ilością wody i wszelkiego rodzaju istnień żyjących w głębinach morskich. Akwarium powstało w starym kamieniołomie w 1993 roku, nad którym cieniem pada olbrzymi most.

Co zobaczymy w środku: przede wszystkim 112 metrowy akrylowy tunel o grubości 6,5 centymetra co sprawia że wszystkie stworzenia wydają się większe. Większe, groźniejsze i dobrze, że za szybą, bo pływają w nim trzy rodzaje rekinów. I w tym miejscu powiem o kolejnej nie byle jakiej atrakcji...z tymi potworami-rekinami można popływać, ale sama nie próbowałam dlatego wciąż mogę pisać...hmm...to taki żarcik.
Przechadzając się po akwarium zobaczymy przeróżne rybki duże i małe, te piękne i niegroźne (Bocja Pręgowana czy Motylowiec) i te żarłoczne i niebezpieczne jak na przykład piranie.
Zobaczymy całą masę roślin żyjących nie tylko w głębinach ale także w jeziorach i rzekach wielu krajów, no i oczywiście rożne płazy jak na przykład żaby i skorupiaki.
Eksponaty co jakiś czas zmieniają się co jest dodatkową atrakcją dla stałych bywalców.
Na zewnątrz w olbrzymim naturalnym basenie odbywają się pokazy pływających foczek i morsów. Oceanarium to fajne miejsce na spędzenie czasu z dziećmi, bo każdy niezależnie od wieku znajdzie tu coś dla siebie. Po tym fascynującym spacerku czas na zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Korzystając z okazji zostawiamy auto na parkingu pod Deep Sea Worldem, no i w drogę...pora odwiedzić miasteczko. W poprzednim poście pisałam że South Queensferry to perełka, ale North w niczym jej nie ustępuje.
 
Nie ma tu co prawda żadnych zabytków ale gwarantuje, że to co zobaczymy będzie naprawdę niesamowite. Po pierwsze nogi ogromnego mostu, które stoją centralnie w miasteczku co daje nam niezwykłą perspektywę zobaczenia mostu z bardzo, bardzo bliska, a każdy szczegół i każda metalowa belka przyciągnie naszą uwagę.
Dopiero tutaj widać ile ton metalu i cegieł zużyto do budowy mostu i jaki ogromny ciężar wisi nad domami i podwórkami mieszkańców. Nad akwarium po lewej stronie mostu na niewielkim wzniesieniu (Battery Rd) stoi samotny dom i niewielka latarnia, wspominam o tym bo gdy pierwszy raz weszłam na podwórko tego domu (wścibstwo ludzkie nie zna granic) pomyślałam sobie "o kurcze tu czas się zatrzymał". A moje pierwsze skojarzenie to czworaki...ale oceńcie sami.
Ok, a teraz spacer do centrum miasteczka i chociaż centrum to chyba za duże słowo bo głównym punktem jest molo albo falochron po którym można się przespacerować dosyć daleko w głąb zatoki.

Najbardziej jednak przykuwają wzrok mosty, a właściwie jeden ten czerwony kolejowy, a czasami przy odrobinie szczęścia zobaczyć można skaczących właśnie z niego na banji.
Przepraszam, że tak ciągle wracam do tych mostów ale gdyby ich w tym miejscu nie było wszystko byłoby zwyczajne a tak...jest niepowtarzalne!!!
Co tu jeszcze dodać; dookoła niewielkiego portu jest zacumowanych kilka łódek i tak jak w South Queensferry wspaniałe duże i małe kamienice ozdobione kolorowymi kwiatami w oknach.
A przy samym brzegu latarnia morska, otwarta i gotowa przyjąć odwiedzających ciekawych pracy latarnika. Stare przedmioty znajdujące się w środku idealnie komponują się z jej surowym wnętrzem.

Reasumując to piękne miejsce, przyjaźni ludzie, wspaniałe widoki...prawdę mówiąc jest tu chyba ładniej niż po drugiej stronie... Ale ocenę pozostawiam tym wszystkim, którzy kiedykolwiek zamierzają odwiedzić North Queensferry i w duchu liczę na to, że spodoba się Wam tak samo jak mi.

DOJAZD

North Queensferry
Forthside Tarrace
K11 1JR
Deep Sea World

WSTĘP

dorosły  £15
dziecko (3-12 lat)  £10.75
uczeń (legitymacja, Young Scots Card) £13
Uwaga : kupując bilet online 25 % zniżki
nurkowanie z rekinami od £100 do 200

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz