piątek, 16 czerwca 2017

BAMBURGH CASTLE

Czy można miło spędzić czas na wyspach? Dla mnie odpowiedź jest prosta, bo zawsze znajdę sobie jakieś fajne miejsce, ale są też miejsca niezwykłe, które każda osoba mieszkająca na wyspach powinna zobaczyć.
To chyba najbardziej spektakularny zamek na południowym Wybrzeżu Anglii, ale może nie byłby taki, gdyby nie miejsce jego położenia. Wspaniała, długa i szeroka plaża z żółtym drobnym piachem, wydmy, niewielkie wysepki, latarnia morska i na niewielkim wzniesieniu Zamek Bamburgh...cudo !!!
Na początku jednak kilka słów historii, chociaż początki nie są do końca znane. Prawdopodobnie pierwotny zamek był zbudowany na bazaltowej skale zwanej Whin Sill przez jednego z pierwszych władców anglikańskich na północy, Króla Idy w 547 roku. Twierdza miała wówczas nazwę Bebba od ukochanej żony władcy. Niestety w 993 roku został zniszczony przez liczne najazdy Wikingów.
Późniejszy zamek to połączenie budowli z 1120 i 1610 roku, a po wielu perypetiach sprzedany mieszkającej tu rodzinie Forster. Od 1704 roku kiedy zamek znów zmienił właściciela na Lorda Crewe biskupa Durham przerobiono go na szkołę, a także częściowo na szpital i noclegownie dla marynarzy i rozbitków.
Przełom nastąpił jednak w latach 1894-1905, gdy zamek dostał się w ręce bogatego wiktoriańskiego przemysłowca Williama Armstronga, który przebudował go i stworzył zamek jak z bajki-czyli taki jaki widzimy go dzisiaj. Do chwili obecnej wciąż potomkowie Armstrąga są właścicielami posiadłości, a w salach jest mnóstwo zdjęć całego pokolenia i rodziny. Zamek Bamburgh jest naprawdę potężny otoczony wysokim murem z wieżyczkami i punktami obronnymi na których stoją działa skierowane w stronę morza.

W środku komnaty przygotowane dla odwiedzających, w których umieszczone są ówczesne meble, wspaniała porcelana oraz pamiątki rodzinne takie jak stare zegary, mapy czy sprzęty gospodarstwa domowego. Wielka komnata z pięknym drewnianym ręcznie rzeźbionym sufitem, który można obejrzeć w specjalnych lusterkach oraz dzieła sztuki czyli obrazy i rzeźby. Jest też kolekcja urządzeń stworzonych przez wynalazce i inżyniera Williama Armstronga (pierwszego właściciela) miedzy innymi: silnik tłokowy, żuraw hydrauliczny, akumulator hydrauliczny czy zwykły pistolet.

Interesująca jest także zbrojownia, gdzie poukładane są różne rodzaje broni: od broni białej czyli miecze, szable, włócznie, halabardy, topory i dzidy do broni palnej o różnej wielkości. Klucząc dalej przechodzimy do podziemi i cel w których uwiezieni i torturowani byli różnego rodzaju przestępcy.
Z innych ciekawych pomieszczeń na uwagę zasługuje kuchnia z oryginalnym żeliwnym piecem, garami, patelniami i naczyniami, a także stary magiel i drewniany odkurzacz.
Z murów rozciąga się wspaniały widok na plaże i Morze Północne na tle którego rozsiane są wysepki Farne, Staple, Longston czy Holy Island i górujący tam zamek Lindisfarne. Ale nie warto skupiać się tylko na oglądaniu wszystkiego z góry, trzeba koniecznie pójść na spacer w prawo lub w lewo...najlepiej w obie strony.To idealne miejsce na spacery szczególnie przy ładnej pogodzie i gdy można brodzić w morzu i pooddychać świeżym morskim powietrzem-to żarcik, bo powietrze niczym nie rożni się od tego w innych miejscach. W każdym razie kiedy nasycimy oczy naturą pozbieramy muszelki i zrobimy masę przepięknych zdjęć zarówno plaży, wyspą i samemu zamkowi, a gwarantuje że będą niepowtarzalne, czas na inny spacerek. Nie można bowiem przepuścić okazji by obejść zamek dookoła i odkryć każdą jego część i wiem, że to co zobaczymy będzie naprawdę imponujące. Z jednej strony piach na wydmach i wyschnięte ostre trawy i woda, a po drugiej skała, wysoki mur na tle idealnie przyciętej zielonej trawy.
Patrząc nieco z boku ma się wrażenie, że mur zbudowany jest w idealnie prostej linii i tylko końcówka z kilkoma wieżami jakby lekko zaokrąglona. Jednak całość sprawia niepowtarzalne wrażenie szczególnie gdy robimy zdjęcia panoramiczne. U podnóża skały na której stoi zamek Bamburgh w niewielkiej grocie postawiony jest biały kamienny krzyż, który idealnie wplata się w całość, ale niestety nie mam pojęcia co on oznacza i w jakim celu go postawiono (nie doczytałam tabliczek).
Zamek i plaża to na pewno wyprawa na którą możemy przeznaczyć cały dzień...świeże powietrze, piękno przyrody, foki i dzikie ptactwo, które mieszka w rezerwacie na pobliskiej wyspie Farne oraz trochę ciekawej historii gwarantuje nam, że odwiedzimy to miejsce powtórnie.

DOJAZD

Bamburgh NE69 7DF
Northumberland
Anglia
parking przy zamku w cenie biletu, za darmo można zostawić auto przy drodze w miasteczku 
autobus 418, Max x18 

WSTĘP

11 luty-29 październik
codziennie 10-17 
30 październik-10 luty 
sobota i niedziela 11-16.30
dorosły  £10.85
dziecko (5-16)  £5
familijny (2+3)  £26

FILM

Ivanhoe (1952)
El Cid (1961)
Becket (1964)
The Devils (1970)
Mary, Queen of Scots (1971)
Macbeth (1972)
The Tempest (1980)
Elizabeth (1998)
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz